Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

  Müdürlüğümüz Kültür Biriminin amacı; Şişli İlçesindeki halkımıza kültürel, sosyal eğitsel, sportif faaliyetler göstermek ve halkımızın hayatını daha da kolaylaştırmak ve yaşanır hale getirmekle yükümlü olan Belediyemiz kimliğini çeşitli ilçelerimizde değerleri korumak tanıtmak ve gelecek nesillere aktarmak amacındadır.

 Kentler, birçok olumsuz çevre koşullarına rağmen çağımız insan topluluklarının vazgeçilmez yerleşim biçimi olmaya hızla devam etmektedir. Kentte yaşama ihtiyacı, hatta ihtiyacın ötesindeki çekicilik hiç kuşku yok ki, başta eğitim olmak üzere, insani değerlerin buluştuğu, sanat, bilim ve kültürün hayat bulduğu sosyal yaşam iklimidir. Kentsel yaşam eğitim demektir. Kentler bilim, sanat ve insani bütün değerlerin biriktiği kültür yoğunlaşmasının yaşandığı yerlerdir.


O halde İstanbul gibi doğuyu ve batıyı hatta kuzeyi ve güneyi kucaklayan, binlerce yıllık bir kültür mirasının merkez ilçelerinden birisi olarak, Eğitimin, sanatın, kültürel etkinliklerin ve kısaca sosyal yaşamın odağı olmaya devam edecektir.

 • Kentin ve kentlinin sanata, eğitime ve kültürel faaliyetlere en üst düzeyde ulaşmasını mümkün kılacak politikalar oluşturulacaktır

• Şişli'de yaşayan yoksul, evsiz, göçmen, ayrımcılığa maruz kalan kişi ve ailelerine asgari standartlarda yaşamlarını sürdürebilmelerine olanak verecek her türlü yardım yapılacaktır

• Çağdaş ve sağlıklı bir toplum için amatör spor kulüplerine ve sporculara destek verilecektır • İstihdamı artırmak üzere mesleki ve örgün eğitim olanakları yaratılarak,ilçe düzeyinde kurum ve kuruluşlar ile koordinasyon sağlanılacaktır

• Kültürel ve sanatsal etkinliklerin zenginleştirilerek sürekliliği sağlanacaktır

• Şişli'de yaşayan gençlere yönelik sosyal hizmet faaliyetleri, ihtiyaç temelinde etkin, yaygın ve nitelikli olarak uygulanacaktır

• Kadınların sosyal yaşama katılmaları; özgür bireyler olarak çağdaş yaşamın öznesi olabilmeleri için etkinlikler düzenlenecek, istihdamda pozitif ayrımcılık politikaları geliştirilecektirBüro Çalışmalarımız

Kültür Birimimizde 1 Müdür Yardımcısı, 3 Memur ve 5 İşçi personel, Esentepe Büromuzda 1 İşçi Personel ile görev yapmaktayız. Kütüphanelerimizde 7 personel görev yapmaktadır. Müdürlüğümüzü ilgilendiren tüm resmi yazışmaları yürütmek, evrakların takipleri yapılarak sonucuna ulaşmaktır. Duyuru amaçlı; afiş davetiye, bildiri ve pankart tasarımı yaparak bastırılmasını sağlamak ve halkımıza bilgi verilmektedir.


Tiyatrolarımız

• İlçemiz halkını sanatla kucaklaştırmak için yazın mahallelerde kışın ise ilçemiz tiyatro salonlarında ücretsiz tiyatro gösterileri düzenlenmektedir. İlçemiz İlköğretim okullarındaki öğrenciler için, okullarda tiyatro gösterileri sergilenmekte olup, öğrenciler ilçemizde bulunan tiyatro ve sinemaya götürülmektedirler.

• İlçemizdeki öğrencilerin hafta sonlarını kültürel anlamda değerlendirmesi amacıyla Şişli Kültür Merkezimizde tiyatro kursları ile tiyatro gösterileri düzenlenmektedir.

• İlçemizde bulunan öğrencilerimize yönelik hafta sonları resim kursları devam etmektedir.

• Ramazan Ayı içerisinde Derviş Eroğlu Kültür Merkezinde, Mecidiyeköy İftar Çadırında ve Ayazağa Kültür Merkezinde Mehtap Ar’ın sahnelediği “Orta Oyun”, “Meddah” tiyatro gösterileri düzenlenmiştir.

Tiyatroları görmek için tıklayınız

Sinema Günlerimiz

• İlçede bulunan İlk Öğretim Okulu Öğrencilerine yıl boyunca haftasonlarında sinema seansları düzenlenmektedir.

Konserlerimiz

Bölgemiz sınırları dahilinde yazın okul bahçeleri ve halka açık yerlerde, kışın ise kapalı mekanlarda halkımıza konserler verilmektedir.

• 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ nde İlçemiz ilköğretim okullarında mevcut bulunan tüm öğretmenlerimize konser düzenlenmiştir.

Sportif Faaliyetlerimiz

• Yaz aylarında Futbol, yüzme kış aylarında satranç, basketbol kurslarımız devam etmekte olup, turnuvalar düzenlenmektedir.

• Bölgemizde bulunan spor kulüplerinin her türlü sorunlarınla ilgilenilip, gerekli yardımlar yapılmaktadır.

Çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları, Dernekler ile Vakıfların Düzenlemiş Olduğu Kültürel ve Sosyal Etkinlikler

• Sivil Toplumlar ve Derneklerle iletişim kurulup, toplumu ilgilendiren konular hakkında paneller, konferanslar, seminerler, toplantılar düzenlenip halkımıza çeşitli konularda bilgiler verilmekte ve kitlelere ulaşılması sağlanmaktadır.

• Şişli Bedensel Engelliler Derneği’ne yıl içerisinde üyelerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile gönüllü vatandaşlarımızın da katılımıyla çeşitli yardımlar ile konserler ve piknik tiyatro gösterileri yapılmıştır.

• Feriköy Emekliler Dinlenme Evi tarafınca dernek üyelerine çeşitli konser ve tiyatro etkinlikleri düzenlenmiştir.

• Çağdaş Emekliler Derneği’ nin tarafınca dernek üyelerine çeşitli tiyatro, konser ve piknik etkinlikleri düzenlenmiştir.

• Belediyemizle işbirliği içerisinde bulunan İstanbul Altı Nokta Körler Derneği sportif ve kültürel faaliyetler çerçevesinde etkinlikler düzenlenmiştir.

• Müdürlüğümüze bağlı Ayazağa Kültür Merkezimiz’ de SOGÜYEV’ in işbirliği ile vatandaşlarımıza sağlıklı yaşamla ilgili çeşitli tarihlerde seminerler düzenlenmiştir.

• “Akademi Dadı” Derneği tarafından çocuk gelişimi ile ilgili ilçemiz halkına eğitim seminerleri verilmiştir.

• Müdürlüğümüzle işbirliği içerisinde bulunan Şişli Lions Kulüpleri Kültür Merkezlerimizde halkımızın kültürel ve sosyal alanda bilinçlendirilmesi amacı ile çeşitli kurslar düzenlemiştir.

Okullarımız

İlçemiz sınırları dahilinde bulunan okullardan gelen talep üzerine İlköğretim okullarına ve Liselere yardım yapılmakta olup, (Okulların konferans salonları, tiyatro salonu, bilgisayar labarotuvarı vs.) kültürel faaliyetlere katılmaları sağlanmaktadır.

Şişli Çocuk Kulübümüz

Şişli Çocuk Kulübü aktiviteleri arasında, üyelerine tiyatro, sinema gösterileri, konserler, özel günler, geziler, seminerler, sağlık hizmetleri ve spor aktiviteleri düzenlenmiştir. Çocuk Kulübü bünyesinde hazırlanan Şişli Karnaval Dergimiz, İlçemiz sınırları dahilinde bulunan İlköğretim Okullarına her ay 40.000 adet ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Çocuk Kulübümüzde 7-14 yaş üyelerimiz faaliyetlerimize katılmaktadırlar. Çocuk Kulübümüze bağlı olarak Resim kursu ve Tiyatro kursu verilmektedir.

Kütüphanelerimiz

Müdürlüğümüze bağlı olarak 4 ayrı bölgede Kütüphanemiz bulunmaktadır. Kütüphanelerde Çocukların ders çalışmalarına ve ödev yapmalarına bilgisayar destekli hizmet sağlanmaktadır. Ayrıca İlçemiz halkına yararlanmaları amacı ile kütüphanelerimizde çeşitli hizmetler verilmektedir.

Kütüphaneleri görmek için tıklayınız

Kurslarımız

Osmanbey Kültür Merkezi (Tel : 0212 219 95 96)

Resim Kursu
El Sanatları Kursu
Takı Tasarım Kursu
Dikiş Kursu
Modelistlik Kursu
İngilizce Kursu
Bilgisayar Kursu
Satranç Kursu
Basketbol Kursu

Ayazağa Kültür Merkezi (Tel : 0212 332 07 05)

Makine Nakışı Kursu
Kırk Yama Kursu
El Sanatları Kursu
Bağlama Kursu
Bilgisayar Kursu

Mahmut Şevket Paşa Kültür Merkezi (Tel: 0212 361 69 20)

Bilgisayar Kursu
İngilizce Kursu
El Sanatları Kursu
Ahşap Boyama Kursu
Takı Tasarım Kursu
Modelistlik Kursu

Halide Edip Adıvar Kültür Merkezi (Tel : 0212 221 53 62)

El Sanatları Kursu
Takı Tasarım Kursu

Feriköy Emekli Dinlenme Evi (Tel : 0212 230 56 14)

El Sanatları Kursu

Kaptanpaşa Kültür Merkezi (Tel : 0212 220 82 91)

El Sanatları Kursu

Kültür merkezlerini görmek için tıklayınız

 

Sanat galerilerini görmek için tıklayınız

 

İletişim Bilgileri:Telefon : 0212 708 88 88 - 8638
E-Posta : egitimkultur@sislibelediyesi.com